
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.67 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 650 MΩ |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 165 W |
| Power Dissipation | 165 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.315 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 11.5 A |
| Rds On Max | 650 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 35 ns |
| Rise Time | 60 ns |
| Gate Charge | 30 nC |
| Drain to Source Resistance | 550 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 500 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 1207
Distributors
pcbx
Unit Price$1.54138
Ext.Price$1.54138
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.54138 | $1.54138 |
| 10 | $1.29744 | $12.97440 |
| 25 | $1.19887 | $29.97175 |
| 50 | $1.10779 | $55.38950 |
| 100 | $1.02364 | $102.36400 |
| 300 | $0.87971 | $263.91300 |
| 500 | $0.75602 | $378.01000 |
